Keratokonus

vrozené onemocnění rohovky, ze skupiny rohovkových dystrofií, nazývaných také ektázie rohovky

Keratokonus

Co je keratokonus?

Keratokonus je vrozené onemocnění rohovky, které se projevuje jejím postupným ztenčováním a vyklenutím do kuželovitého tvaru. Příčinou je oslabení rohovkové tkáně. Příznaky keratokonu jsou problémy při řízení, čtení, zdvojené či stínované vidění.

Onemocnění může být spojeno s dalšími očními či celkovými onemocněními jako jsou všechny alergie (atopický ekzém), Downův zda Turnerův syndrom a také se dotykem očí u dětí. Vzniká v období puberty, mezi první příznaky patří nárůst krátkozrakostiastigmatismu. Čím dříve se onemocnění projeví, tím je větší pravděpodobnost jeho postupu ai potřeba zahájení léčby. Obvykle jsou keratokonom zasaženy obě oči, ale v různé míře a onemocnění postupuje většinou jen do 40. roku života.


Léčba keratokonu

Keratokonus nelze zcela vyléčit, léčba onemocnění dokáže pouze zmírnit či stabilizovat.  Rozlišujeme 5 stádií onemocnění keratokonu:

1.stádium

V prvním stadiu pacienti používají brýlovou korekci, kontaktní čočky. U mladších pacientů, u kterých se očekává rychlá progrese onemocnění, se zváží metoda Corneal Cross Linking (CXL). CXL prostřednictvím zesíťování kolagenových vláken vede ke zpevnění rohovky a zpomalení progrese.


2. – 4. stádium

V následujících stádiích onemocnění se přistupuje k implantaci intrastromálních rohovkových prstenců. Ferrara ringů. Implantované rohovkové prstence změní stavbu a topografii rohovky.


4. plus stadium

Toto stádium je charakteristické krajním řešením, což je transplantace rohovky. K tomuto řešení se přistupuje, pokud jsou předchozí metody léčby již neúčinné nebo kontraindikovány.


Pro koho je operace vhodná

Operace je správnou volbou pro všechny, ve kterých onemocněních naplno propuklo a léčba kontaktními čočkami nezabírá. Typ operace urči lékař po důkladném předoperačním vyšetření na základě stádia, ve kterém se onemocnění nachází. Objednejte se na prohlídku ještě dnes. 

Metody léčby keratokonusu

V oční klinice iClinic využíváme dvě metody léčby keratokonu:


Výběr mezi metodou léčby keratokonusu CXL a rohovkovými prstenci Ferrara ringami závisí na individuálních faktorech, jako je závažnost onemocnění, věk pacienta a celkové zdraví očí. Metoda CXL je vhodná pro pacienty s časnými stádii keratokonu, kteří chtějí zpomalit nebo zastavit progresi onemocnění. Ferrara ringy jsou vhodnější pro pacienty s pokročilejšími stádii keratokonu. V iClinic vám naši zkušení oftalmologové poradí a doporučí na základě vašeho stavu nejvhodnější léčebnou možnost.

Jednoduché porovnání obou léčebných metod naleznete v této tabulce:


Parameter
 
Metoda CXLRohovkové prstence Ferrara ringy
VhodnostČasná stadia keratokonuPokročilá stadia keratokonu
PrincipPoužití UV záření a vitamínu B2 (riboflavinu) k posílení rohovkyVložení malých, tenkých implantátů do rohovky
ZákrokAmbulantní, lokální anestezieAmbulantní, lokální anestezie
Délka zákroku45 - 90 minut10 - 30 minut
RekonvalescenceNěkolik dníNěkolik dní
Možné vedlejší účinkyPodráždění očí, suchost očí, dočasné zhoršení vidění, infekcePodráždění očí, suchost očí, dočasné zhoršení vidění, infekce
ReverzibilitaAnoAno

MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?

OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES

Aké máte ťažkosti?

10 důvodů proč si vybrat právě nás

1. Nejkomplexnější oční klinika na Slovensku
2. Operace šedého zákalu
3. Profesorský tým složený z německých a slovenská lékařů
4. Přesná diagnostika
5. Nejnovější operační technologie
6. Záruka kvality ověřena zkušenostmi
7. Ambulantní péče
8. Bez čekacích lhůt
9. Privátní letecká doprava
10. Oční ambulance

 

Partneři