Onemocnění sítnice
ODCHLÍPENÍ SÍTNICE
Onemocnění oční sítnice ve formě její odloučení od cévnatky je velmi nebezpečné onemocnění. Podstatou léčby je její znovupriloženie a eventuálně odstranění onemocnění, které ji způsobuje.Průběh operace
Postup operace je závislý na tom, o jaký typ odloučení sítnice se jedná. Rozlišujeme 3 typy zákroků nebo jejich kombinaci:
- Cílená laserová fotokoagulace sítnice
- Vnější operace - naložení tzv. cerklážný kroužku eventuelně našití plomby
- Nitrooční operace - tzv. pars plana vitrektómia.
DIABETICKÁ RETINOPATIE
Toto onemocnění vzniká u pacientů s cukrovkou a její příznakem je zvýšené množství glukózy v krvi, která tak poškozuje jemné kapiláry v sítnici. Po diagnostikování diabetické retinopatie je v případě potřeby okamžitě zahájena léčba.Průběh léčby antirastovými faktory (anti-VEGF)
Léčba probíhá za pomoci látek bevacizumab, ranibizumab, aflibercept .. Jde o antirastové faktory, jejichž použitelnost do sklivce oka má za následek omezení růstu cév v sítnici, odstranění prosakování a tím snížení krvácení a zmenšení otoků.
- Oko se znecitliví anestetickými očními kapkami.
- Do očí se velmi tenkou injekcí aplikuje 0,1 ml látky.
- K dosažení optimálního účinku proces opakujeme většinou třikrát v odstupu šesti týdnů. Při pokročilých forem onemocnění je možné aplikaci injekci po čase opakovat.
- Po aplikování injekce pacient odchází domů ao měsíc absolvuje kontrolní vyšetření.
- Výsledky v podobě zmenšení otoku se objeví již týden po zákroku.
Pro koho je léčba vhodná
Každý pacient s cukrovkou by měl dbát na pravidelné prohlídky, aby se onemocnění předešlo. V případě pozitivní diagnostiky onemocnění rozhodne lékař o vhodnosti léčby.Rizika a omezení
Jako každý medicínský zásah, i léčba růstovými faktory může mít pooperační komplikace. Jde zejména o bolest oka, dočasné zhoršení vidění, vyšší nitrooční tlak, krvácení do sklivce a infekce.Jednorázová dávka však pro požadovaný výsledek nestačí, aplikaci je třeba na úvod absolvovat alespoň třikrát v rozestupu 6 týdnů a následně podle potřeby. V asi 10% případech se stane, že pacient na léčbu nereaguje vůbec.
MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?
OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES