Onemocnění sítnice
1. ONEMOCNĚNÍ SÍTNICE
Mezi časté onemocnění sítnice patří tzv. odchlípení sítnice. Jde o stav oddělení sítnice od cévnatky - na cévy bohaté vrstvy oka mezi sítnicí a bělimou. Příčinou jejího vzniku může být úraz oka, nádor, zánětlivá onemocnění, ale může vzniknout i bez zjevné příčiny. Mezi rizikové faktory vzniku patří i glaukom, krátkozrakost, nebo periferní sítnicové degenerace. Hlavními příznaky jsou ztráta zraku v části nebo celém zorném poli, často až na úroveň praktické slepoty na postiženém oku.
Jak se onemocnění sítnice zbavit
Odchlípení sítnice je velmi závažné onemocnění, které může vést až k úplné slepotě. Základem úspěšné léčby je chirurgický zákrok, při kterém dojde k znovupřiložení sítnice. Zákrok je nutné provést co nejdříve po diagnóze odchlípení sítnice.
Pro koho je operace určena
Vyšší riziko vzniku odchlípení sítnice bývá u pacientů s krátkozrakostí. V případě, že na sobě pozorujete příznaky onemocnění sítnice (mušky před okem, záblesky ...), neváhejte vyhledat lékařskou pomoc a absolvovat preventivní prohlídku.
2. DIABETICKÁ RETINOPATIE
Co je diabetická retinopatie?Diabetická retinopatie je onemocnění přidružené k cukrovce. Její příčinou je zvýšené množství glukózy v krvi, která prostřednictvím následných změn krevního toku a na stěnách cév ucpává a poškozuje jemné cévy sítnice. Dochází ke krvácení do sítnice, k nedokrvení a otokům jejich částí a ke vzniku uzávěrů drobných cév. Jde o velmi nebezpečné onemocnění často vedoucí až k slepotě. Příznaky se často objeví, až když už přímo ohrožují zrak pacienta.
Jak diabetickou retinopatii léčit?
Při tomto onemocnění je velmi důležitá prevence a pravidelné lékařské prohlídky, zejména u pacientů s cukrovkou. Měli by ji absolvovat minimálně jednou ročně. Diabetická retinopatie má několik stupňů. Podle toho je indikována i léčba.
- Laserová koagulace sítnice.
- Pars plana vitrektómia (v pokročilých případech)
- Injekce s účinnou látkou pro zabránění růstu nových, nedokonalých, krvácejících cév.
Cílem léčby je zpomalení až stabilizace onemocnění a zlepšení vidění pacienta.
Pro koho je operace vhodná
Vhodnost operace musí individuálně posoudit lékař na předoperačním vyšetření.
MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?
OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES