Tupozrakost
CO JE TUPOZRAKOST?
Tupozrakost neboli amblyopie je oční vada resp. funkční vada zraku, která se projevuje sníženou zrakovou ostrostí jednoho nebo i obou očí. Obrazy z obou očí se v mozku spojují, pokud je však obraz z jednoho oka slabší, mozek jej vyhodnotí jako nesprávný a vyřadí ho, aby nedocházelo k rušivému dvojímu vidění. Mozek postupně impulsy z tupozrakého oka ignoruje, až oko přestane úplně používat. Důsledkem je výrazné snížení vidění na slabší oko a ztráta prostorového vidění při dívání oběma očima.Příčinou tupozrakosti může být šilhání či nekorigovaná dioptrická vada v dětství, vrozený šedý zákal a některá další onemocnění oka.
Projevy tupozrakosti mohou být ztráta prostorové orientace, jakoby neohrabanost dítěte, přivírání jednoho nebo obou očí, mžourání či naklánění hlavy. Nemusí se však navenek projevit vůbec, a proto je důležitá prevence.
Pokud se v rodině vyskytla vysoká dioptrická vada, tupozrakost či šilhání, vyhledejte odborníka kolem 2. roku dítěte. Jinak by měli děti preventivní prohlídky podstoupit v 3., 6. a 9. roku života.
Pokud se onemocnění včas odhalí a začne léčba, je možné jej částečně či úplně odstranit. Po 9. roku života je však již neovlivnitelné, jelikož vývoj zrakového systému a jeho mozkového centra je již dokončen a dále neovlivnitelný. Proto jsou preventivní prohlídky velmi důležité, protože v dospělosti je tupozrakost prakticky neodstranitelná.
JAK SE TUPOZRAKOSTI ZBAVIT
Léčba tupozrakosti je v rukou pedooftalmologa, přičemž nejpodstatnější období je do 6. roku života dítěte. Léčba závisí na vyvolávajících příčinách:- Pokud jde o dioptrickou vadu, pomohou brýle či kontaktní čočky s příslušnými dioptriemi, je-li příčinou šedý zákal, výrazné šilhání či jiná oční vada, často se indikuje její odstranění chirurgickým zákrokem
- Postižené oko je nutné přimět pracovat a naučit mozek, aby začal vjemy z oka opět registrovat. Kvůli tomu se na zdravé oko dočasně aplikuje okluzor (např. Náplast), který ho zakrývá a tím nutí mozek, aby přijímal obraz ze slabšího oka - pleoptické léčba
- Součástí léčby mohou být i tzv. ortoptické cvičení, které učí a udržují okohybné svaly pracovat ve vzájemné koordinaci. Mohou se provádět u lékaře (ortoptické sestra), ale i doma v podobě různých her.
- Léčba tupozrakosti je dlouhodobý proces a vyžaduje úzkou spolupráci mezi rodiči a lékařem.
MÁTE ZÁJEM O KONZULTACI NEBO VYŠETŘENÍ?
OBJEDNEJTE SE JEŠTĚ DNES